Rozmiar tekstu: AAA
Karty ratownicze - przydatne w razie pomocy służb wypadkowych

23-04-2018  

Karta-ratowinicza.pngPodstawowym celem akcji jest ułatwienie działań zespołów ratowniczych, poprawa bezpieczeństwa ofiar wypadków drogowych podczas pracy zespołów ratowniczych i wyposażenie jak największej ilości pojazdów w Polsce w karty ratownicze i nalepki. Spółka ORLEN KolTrans jest pierwszą w Grupie Kapitałowej PKN ORLEN, która przyłączyła się do akcji i wyposażyła wszystkie pojazdy służbowe w karty ratownicze. Bodźcem do ich podjęcia były statystyki dotyczące wypadków drogowych oraz częstotliwość wyjazdów służbowych pracowników ORLEN KolTrans. Z uwagi na profil działalności spółki, nierozerwalnie związany z transportem, co za tym idzie rozlokowanie poszczególnych komórek organizacyjnych na terenie całego kraju (Trzebinia, Jedlicze, Ostrów Wielkopolski czy Włocławek), pracownicy ORLEN KolTrans, spędzają dużo czasu w podróży.


Niestety co roku na polskich drogach ginie wielu ludzi, policyjne statystyki wskazują poprawę bezpieczeństwa, jednakże podnoszenie świadomości użytkowników dróg jest procesem, w który warto się zaangażować. W ubiegłym roku odnotowano 32 760 wypadków drogowych w których śmierć poniosło 2 831 osób, a rannych zostało 39 466 osób.


W skali roku są to  tysiące akcji ratowniczych, nie zawsze udanych tzn. takich w których udaje się uratować ludzkie życie. Modele samochodów, którymi poruszają się kierowcy, skonstruowane są w rozmaity sposób. Ich konstrukcja, wzmocnienia i różnorodne systemy bezpieczeństwa stanowią wyzwanie dla grupy ratowniczej. Sprawy nie ułatwiają wzmocnienia karoserii, które są bardzo różnie umiejscowione w pojazdach, notabene ich celem jest poprawa bezpieczeństwa podróżnych. Gdy zastęp ratowniczy, przy użyciu specjalistycznych nożyc hydraulicznych natknie się na takie wzmocnienie – te mogą ulec uszkodzeniu. Kluczowe jest również odcięcie źródła prądu w pojeździe. Znalezienie i odłączanie akumulatora, wbrew pozorom, nie jest łatwe. Większość pojazdów ma usytuowany akumulator pod przednią maską, aczkolwiek nie jest to reguła, zdarzają się modele pojazdów z akumulatorem w tylnym bagażniku, czy pod siedzeniem. Jest to bardzo dobry przykład zastosowania kart ratowniczych w pojazdach. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi i kurtynami, których lokalizacja w pojazdach jest bardzo różnorodna. W pojazdach znajdują się również generatory gazowe poduszek powietrza, których absolutnie nie powinno się ciąć. Ich uszkodzenie może doprowadzić do wybuchu i spowodowania zagrożenia utraty zdrowia ratownika biorącego udział w akcji. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to czasami spore wyzwanie dla grupy ratowniczej.

 
Akcja ma zatem na celu poprawę bezpieczeństwa pracowników zwłaszcza podczas licznych podróży służbowych z wykorzystaniem pojazdów flotowych. Jej pomysłodawcy wskazują, że konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów z roku na rok są coraz doskonalsze i coraz lepiej chronią życie i zdrowie pasażerów. Z drugiej jednak strony wcześniej wspomniane wzmocnienia oraz przeszkody w postaci generatorów gazowych czy przewodów zasilających pojazd w energię elektryczną, które są bardzo różnie umiejscowione stanowią coraz większe wyzwania dla załóg ratowniczych w czasie akcji.  Dlatego też, im nowszy i bardziej bezpieczny samochód, czas wydobycia ofiar wypadku z pojazdu staje się coraz dłuższy. W związku z tym, zaproponowano tzw. kartę ratowniczą.
 
Jest to zestandaryzowana informacja, na kartce w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Karty ratownicze wraz z naklejką stanowiącą informację dla ratowników, można bezpłatnie otrzymać w większości salonów samochodowych w całej Polsce, bądź pobrać ją bezpośrednio z Internetu poprzez stronę www.kartyratownicze.pl. Kolejno wydrukowaną kartę ratowniczą, po złożeniu umieszcza się zawsze za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy, gdyż właśnie  tam będą jej szukały jednostki ratownicze. Oprócz karty, na przedniej szybie samochodu należy przykleić także wspomnianą wcześniej specjalną nalepkę informacyjną, dzięki której służba ratownicza będzie wiedzieć, że w samochodzie znajduje się karta ratownicza. Nalepkę informacyjną przykleja się od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby, od strony kierowcy.
 
Pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie w łatwo dostępnym miejscu, pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej nawet o 30 procent, nierzadko są to bezcenne minuty ważne dla ratowania życia poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych
20180406_095208.jpg 
 

« powrót
 
 
 

Marki Grupy ORLEN


Błąd wewnątrz kontrolki: The remote server returned an error: (404) Not Found.line:103